نمایش همه

Refurbished ، Used یا Pre-owned؟ خرید کدام آیتم برای ما بهتر است؟

خرید محصولات استوک

تفاوت Refurbished ، Used و Pre-owned در چیست؟

makeuseof . سایت های خرید آنلاین چون ایبی ( ebay ) منبعی بسیار عالی برای تهیه انواع کالاهاست. کالاهای الکترونیکی نیز بخش بزرگی از معاملات این سایت ها را تشکیل میدهند که معمولا جدیدترین آیتم ها بیشترین بازدیدها را بخود اختصاص میدهند. اما همیشه نمیتوان بروز ماند و دستگاههای الکترونیکی جدید را خریداری کرد، چرا که این کار نیاز به بودجه ای دارد که اغلب بسیاری از کاربران ندارند.

ولی راه دیگری هم برای تهیه این نوع آیتم ها وجود دارد و آن خرید محصولاتی است که نو نباشند. دستگاه نو معمولا به دستگاهی گفته میشود که هرگز استفاده نشده، توسط شخص دیگری خریداری نشده و جعبه آن باز نشده باشد. این دستگاه در جعبه اصلی شرکت قرار دارد و با ضمانت کامل شرکت بفروش میرود.

از سوی دیگر گزینه ها و اصطلاحات مختلفی در بازار محصولات دست دوم فروش دارد. از دستگاه ریفربشد (refurbished) (بازسازی یا ترمیم شده) گرفته تا  used (استفاده شده) ، pre-owned (آیتم هایی که مثلا جعبه اصلی آنها مشکل دارد یا باز شده است) و certified pre-owned. اما تفاوت بین این آیتم ها در چیست؟

Refurbished (ترمیم شده)

یک آیتم ریفربشد،‌ آیتمی است که احتمالا استفاده شده باشد،‌ یا بعنوان استفاده شده برگشت داده شده باشد و یا بعنوان یک دستگاه معیوب برگشت داده شده باشد. دستگاهی که بعنوان ریفربشد (refurbished) در سایت های فروش (مثل سایت ebay) لیست میشوند، تحت آزمونهای تشخیص عیب قرار گرفته و بخش های معیوب و خراب شده آنها تعویض شده است. همه بخش های محصول مورد نظر دوباره تایید شده و حتی ممکن است یک بسته بندی جدید هم دریافت کنند. معمولا برای تشویق به خرید این نوع آیتم ها، آنها از سوی فروشنده گارانتی شده و با قیمت هایی کمتر نسبت به نمونه نو فروخته میشوند.

بدون شک این آیتم ها می تواند مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گیرد. بسیاری از تولیدکنندگان و کارخانجات تولید محصولات مختلف،‌ حتی تاییدیه ای برروی آیتم های ریفربشد خود قرار داده و آنها را با تخفیف های بسیار خوبی بفروش می رسانند. بسیاری از این نوع محصولات را می تواند در سایت ایبی مشاهده کنید. بعنوان مثال بخش ریفربشد سایت گوپرو را اینجا میتوانید مشاهده کنید.

Used (استفاده شده)

بسته به جایی که میخواهید این آیتم را خریداری کنید،‌ ممکن است این کلمه معانی متفاوتی داشته باشد. از دید سایت eBay این نوع محصولات به معنی “یک آیتم که ممکن است نشانه هایی از خوردگی (ضربه، خط و خش) داشته باشد اما کاملا عملیاتی می باشد و همانطور که مورد نظر است کار میکند” است. جدا از قوانین سایت های ایبی یا آمازون، ممکن است در سایت های دیگر این کلمه معانی متفاوتی داشته باشد. البته بعضی از کاربران معمولا برای خرید این نوع محصولات ریسک میکنند و از نتیجه تصمیم خود راضی هم هستند، بخصوص وقتی که پای تخفیف خوبی هم در میان است.

Pre-Owned

آیتم های Pre-owned بطور کلی در یک محدوده خاکستری قرار میگیرند، بدین معنی که درحالیکه از لحاظ فنی ممکن است شبیه به یک آیتم دست دوم باشد، در بیشتر مواقع محصولاتی هستند که در شرایط بسیار خوبی نگهداری شده است. آیتم هایی که در این دسته بندی قرار میگیرند را باید چیزی بین refurbished و Used دانست، یعنی آیتمی که شرایط بسیار خوبی دارد اما کاملا نو نیست.

آنچه که مهم است، همیشه خطر خرید آیتم های دست دوم (مخصوصا دستگاه های الکترونیکی) وجود دارد پس بهتر است قبل از خرید ویژگی ها و توضیحات فروشنده آن آیتم را بطور کامل و با دقت خواند.

Certified Pre-Owned

درحالیکه از pre-owned در بخش بازاریابی اساسا با عنوان used یاد میشود، Certified Pre-Owned یا CPO دارای یک معنای کاملا متفاوت است. بطور خلاصه محصولی که در این لیست قرار میگیرند آیتم هایی هستند که مشخصات و ویژگی های آنها توسط شرکت اصلی یا فروشنده اصلی به مشخصات اصلی خود بازگشته است. در واقع این محصولات بسیار شبیه به آیتم های certified refurbished هستند. مثلا در مورد خودرو، محصول استفاده شده توسط شرکت اصلی مورد بازرسی قرار میگیرد، اگر ایرادی پیدا شد بطور کامل رفع و بخش های دارای مشکل کاملا تعویض میشوند. فرق آن با Certified Refurbished این است که این دسته بندی همانند Certified Refurbished دارای قانون خاصی نیستند و معمولا قوانین و جزییات آن بین سازنده محصول و دارنده آن تنظیم میشود.

خرید کالای دست دوم

کدامیک برای شما بهتر است؟

برای بسیاری از مردم که بدنبال سرمایه گذاری در بخش آیتم های دست دوم هستند، آیتم های refurbished شاید بهترین گزینه باشد. اطمینان از سالم بودن دستگاه و همچنین ارزان تر بودن آن نسبت به آیتم نو از جمله ویژگی هایی است که انتخاب این نوع محصولات را برای خریداران راحت میکند به ویژه برای دستگاههایی که بعنوان certified refurbished فروخته میشوند.

البته همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که نوع انتخاب شما بستگی به نوع کالا دارد. همانطور که اعلام شد بهتر است قبل از خرید یک آیتم، مشخصات و ویژگی های اعلام شده از سوی فروشنده را با دقت مطالعه کنید.

برای خرید محصولات ریفربشد، دست دوم و یا کاملا نو از سایت هایی مثل ایبی یا آمازون به تالار گفتگوی ایران دلیور مراجعه نمایید.

مطالب پیشنهادی:

Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

دیدگاهتان را بنویسید

1
سلام 👋🏻
چطور میتونم کمکتون کنم ؟