نمایش همه

اولین ها در تاریخ خرده فروشی آنلاین ؛ با اولین ها در ۷ بخش آشنا شوید

online


اولین ها در تاریخ خرده فروشی آنلاین چه کسانی هستند؟


منبع : CONSUMERIST

چه مدت است که شما از طریق سایت های مختلف خریدهای خود را بصورت آنلاین انجام میدهید؟ بد نیست بدانید اولین کالای فروش رفته برروی وب ۲۰ سال پیش صورت گرفته است. در حالیکه کسب و کارهای دیگری چون بوتیک ها طی زمان نسبتا طولانی تکامل یافته و پیشرفت کرده اند، صنعت خرده فروشی آنلاین با نوآوری های بسیار زیادی در زمان نسبتا کمی روبرو بوده و به سرعت پیشرفت کرده است.

۱. اولین خرید آنلاین

A Sting CD, 1994

این موضوع بستگی به نحوه تعریف ما از “آنلاین” و “خرید” دارد. دانشجویان دانشگاه استنفورد و MIT توانسته بودند در دهه ۷۰ میلادی مقدار کمی ماری جوانا را بصورت آنلاین برروی ARPANET بفروش برسانند، اگر چه هنوز در آن زمان امکان پرداخت آنلاین وجود نداشت.

اما اولین خرید آنلاین رسمی که پرداخت آن توسط یک کارت اعتباری رمزگذاری شده انجام شد، توسط شخص در سال ۱۹۹۴ و در فیلادلفیا صورت گرفت. دلیل اینکه این خرید بعنوان یک خرید رسمی ثبت شده، درج آن در روزنامه نیویورک تایمز در همان زمان بوده است. اولین محصول خریداری شده نیز یک CD کپی از Ten Summoner’s Tales استینگ (Sting) بوده است.

در آن زمان e-commerce یا تجارت الکترونیک در انحصار افرادی بود که یک کامیپوتر یونیکس (Unix) در اختیار داشته و علم استفاده از آن برروی مرورگرهای وب اولیه را نیز داشتند،‌ یعنی چیزی که نیویورک تایمز در آن زمان “یک برنامه ناوبری پیچیده اینترنتی” نامیده بود. برای بخش پرداخت، خریداران آنلاین نیاز به دانلود برنامه رمزنگاری PGP داشتند که در آن زمان برای ویندوز و مک هم در دسترس نبود.

۲. اولین وب سایت تجاری

Symbolics.com, 1985

اولین دامنه تجاری دات کام که از سال ۱۹۸۵ تا حال وجود دارد symbolics.com است.

۳. اولین حراج آنلاین

رسمی و غیر رسمی، CompuServe, 1978 and 1982

ایبی (eBay) که کار خود را از سال ۱۹۹۵ و با عنوان AuctionWeb آغاز کرد، بعنوان اولین سایت اختصاصی حراج شناخته میشود، اما قبل از آن سایتی با نام CompuServe وجود داشته که اولین حراج های اینترنتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است. این سرویس را میتوان نسخه اولیه eBay نامید.

۴. اولین سفارش آنلاین غذا

Prepared food: Pizza Hut, 1994

Pizza Hut که نامی آشنا برای پیتزادوستان است ادعا میکند که آنها اولین فروش آنلاین را انجام داده اند،‌ اما این موضوع درست نیست، چرا که همانطور که اعلام شد سی دی استینگ اولین فروش ثبت شده آنلاین است. PizzaNet که مربوط به پیتزا هات است در سال ۱۹۹۴ ثبت شد که آدرس خریداران را میگرفت و غذا را برای آنها ارسال میکرد ولی احتمالا پول بصورت نقدی و هنگام تحویل از خریدار دریافت میشده است. حدود ۷ سال بعد از آن، سایت تمام عیار آنها راه اندازی شد که کار دریافت سفارش غذا را تنها در چند رستوران انجام میداد.

۵. اولین اپلیکیشن خرید و فروش مخصوص موبایل ( خرده فروشی آنلاین برروی موبایل )

eBay, 2008

این روزها تعداد اپلیکیشن های اختصاصی برای خرید و فروش کالا از سایت های مختلف بسیار زیاد است، اما در سال ۲۰۰۸ میلادی هنگامی که ایده راه اندازی یک اپ برای خرید بسیار نو و جدید بود، eBay این کار را انجام داد.

۶. اولین خرده فروشی آنلاین برای باز کردن فروشگاه فیزیکی

Bonobos, 2012

۲۰۱۲ سال بسیار بزرگ و مهمی برای خرده فروشان آنلاین بود تا به سمت کسب و کار آفلاین نیز حرکت کنند. Bonobos که برندی فعال در صنعت مد بود در سال ۲۰۱۲ اولین فروشگاه خود را افتتاح نمود. بعد از آن بود که سایر خرده فروشان آنلاین نیز به سمت باز کردن فروشگاه اختصاصی فیزیکی خود رفتند تا خریداران بتوانند از نزدیک محصولاتشان را لمس نمایند.

۷. اولین بانکداری آنلاین

Stanford Federal Credit Union, 1994; و Wells Fargo, 1995

ولز فارگو (Wells Fargo) ادعا میکند که اولین بانکی است که اجازه دسترسی کابران به حساب هایشان بصورت آنلاین را داده است. در واقع شاید اولین بانک ملی که این کار را انجام داد همین بانک باشد اما اولین موسسه مالی که انواع مختلف سرویس های بانکداری آنلاین را ارائه داد Stanford Federal Credit Union بوده است.

مطالب پیشنهادی :


Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

دیدگاهتان را بنویسید