نمایش همه

بازار چین و تلاش شرکت های بخش تجارت الکترونیک برای رقابت بیشتر

china-ecommerce


رقابت شرکت های فعال در بخش تجارت الکترونیک برای موفقیت در بازار چین


منبع : BrandingInAsia

ماه گذشته میلادی، سایت چینی علی بابا ( Alibaba ) اعلام کرد که با رشدی برابر با ۳۲ درصد در بخش فروش آنلاین به رقمی در حدود ۱۲۰.۷ میلیارد یوان برابر با حدود ۱۷.۷ میلیارد دلار رسیده است، رقمی که بسیار چشمگیر و قابل توجه می باشد.

بعنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا، چین همچنان مشغول توسعه بازار خود در تمامی بخش هاست و پلتفرم های تجارت الکترونیک بعنوان بازوهایی قدرتمند برای دستیابی چین و شرکت های تابعه به اهداف مدنظرشان بخوبی فعالیت میکنند.

بطور کلی حجم معاملات انجام شده در بخش خرید و فروش آنلاین ( در بازار چین ) در سال ۲۰۱۵ (در چین) به رقم دیوانه کننده ۳.۸۷۷ تریلیون یوان که معادل حدود ۵۹۰ میلیارد دلار بوده رسیده که ۳۳.۳ درصد بیش از سال گذشته می باشد. در مقیاس جهانی و براساس گزارش eMarketer، چین حدود ۴۷ درصد خرده فروشی دیجیتال دنیا را در اختیار دارد. eMarketer همچنین پیش بینی میکند که تا سال ۲۰۲۰، خرید از خرده فروشی های آنلاین چین حدود ۶۸ درصد از کل فروش جهانی را به خود اختصاص دهد و به رقم سرسام آور ۲.۴ تریلیون دلار برسد.

  • بودجه هایی کلان و برندینگ

برای بازاریاب هایی که بدنبال سرمایه گذاری در بازار پررونق تجارت الکترونیک چین هستند، یک استراتژی نتیجه محور، تمرکز بر مصرف کنندگان درحال تکامل چین بوده و همچنین این موضوع که چگونه آنها می بایست با برندهای مختلف آنلاین و آفلاین تعامل داشته باشند. Pete Lin مدیرعامل We Are Social در شانگهای میگوید:

من دیده ام که چگونه بازاریاب هایی با بودجه ای ناچیز و اندک وارد بازار شده و اعتقاد داشته اند که میتوانند باعث شکست سایرین شوند، اما همه آنها شکست خورده اند.

Pete Lin

از سوی دیگر David Hornby مدیر بخش کسب و کار Mailman Group که یک سازمان فعال در بخش فن آوری و رسانه ای اجتماعی است و در سال ۱۹۹۹ در چین تاسیس شد اعتقاد دارد:

پرداخت پول زیاد و سرمایه گذاری کلان هم تنها ابزار پیشرو و پویا در بازار نیست. کسب و کارها (بیزینس ها) می بایست محصولاتی را بطور خاص برای بازار چین تولید کنند، نه اینکه یک مدل خاص که در سایر کشورها کار میکند را برای این کشور پیاده سازی کنند.

David Hornby

قبل از سرمایه گذاری کلان برروی موجودی کالا، شرکت ها ابتدا می بایست برروی برند خود در بازار و آشنا کردن بیشتر آن با مصرف کنندگان چینی کار کنند.

Lin با اشاره به شرکت تولیدکننده و فروشنده پوشاک زارا ( Zara ) که یک برند معروف جهانی است، از این شرکت بعنوان یک مثال بسیار خوب برای موفقیت نام می برد. وی می گوید:

“Zara Group با استفاده از روش هایی خاص و مؤثر، حضور خود در چین را بخوبی پیاده سازی کرده است. آنها ابتدا با ارائه پیشنهادهایی بصورت آفلاین به مشتریان باعث محبوبیت برند خود شدند. آنها هم اکنون کسب و کار آنلاین خود را هم راه اندازی کرده اند و در حال حاضر هر دو روش خرید آفلاین و آنلاین را به مشتریان خود پیشنهاد میدهند.”

  • شناخت بازار روستایی

بعضی از برندهای شناخته شده آنلاین سعی در برقراری ارتباط با میلیون ها نفر از کاربران روستایی در چین کردند، یعنی مصرف کنندگانی که بیشتر آنها فقط تجربه خرید آفلاین را داشته اند. Jerry Clode، رئیس بخش بینش های دیجیتال و اجتماعی Resonance China اعتقاد دارد:

خرید دیجیتال در بین رده های سطح پایین جامعه چین اساسا یک پل ارتباطی برای اتصال مردم این سطح از کشور با چین مدرن است.

Jerry Clode

در حالیکه مناطق شهری در اولویت قرار دارند و از دید بازاریاب ها نقطه تمرکز اصلی است، اما از مناطق روستایی در چین نباید غافل شد. برای موفقیت در بازار چین باید به هر دو بخش توجه کافی داشت.

مطالب پیشنهادی :

Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

دیدگاهتان را بنویسید