نمایش همه

شرکت ۳۵۰ میلیارد دلاری آمازون شبیه به یک استارت آپ بزرگ عمل میکند

شرکت نوپا

فروشگاه Go آمازون نشان میدهد که این شرکت شبیه به یک استارت آپ بزرگ عمل میکند


Business Insider . Amazon’s new grocery store proves the $350 billion company acts more like a giant startup


جف بزوس (Jeff Bezos) بعنوان مدیرعامل کمپانی آمازون میگوید، آمازون هنوز هم با تفکر “یک استارت آپ” ( شرکت نوپا ) عمل میکند، اگر چه این شرکت یکی از بزرگترین کمپانی های دنیاست. این استارت آپ بزرگ این هفته باز هم خبرساز شد وقتی خبر مربوط به راه اندازی فروشگاه جدید فیزیکی این شرکت با نام Amazon Go منتشر گردید.

درحالیکه تکنولوژی بدون صندوق Amazon Go در صدر عناوین خبری قرار گرفت،‌ اما سوپرایز واقعی این شرکت، علاقه آنها به خرده فروشی فیزیکی است. آمازون شاید اولین کمپانی باشد که اینچنین کسب و کاری را به یک شرکت تکنولوژی محور وارد میکند. در ادامه با نکاتی در مورد این فروشگاه آشنا میشوید.

  • MVP / minimum viable product : فروشگاه Amazon Go فعلا فقط در شهر سیاتل راه اندازی شده و آنها محصولات زیاد و متنوعی از طبقه بندی های مختلف ندارند (حداقل در ابتدای کار). آنها در ابتدا انواعی از غذاهای آماده، شیر، نان، اسنک، خوراک های مختصر و مواد غذایی مشابه این را به فروش میرسانند.
  • Beta testing : فروشگاه Amazon Go در حال حاضر در حالت “بتا” قرار دارد و تنها برای کارمندان آمازون باز است. این شرکت به احتمال زیاد برای اضافه کردن خدمات و اجرای تغییرات به دنبال فیدبک و بازخورد مراجعه کنندگان است، قبل از اینکه بطور رسمی در اوایل سال ۲۰۱۷ این فروشگاه را در اختیار عموم قرار دهند.
  • A/B testing : گزارش های مختلف نشان میدهد که احتمالا آمازون یک فروشگاه موادغذایی که قابلیت مراجعه خریدار با خودرو به کنار آن و دریافت کالا بدون پیاده شدن (drive-thru) دارد را در حومه سیاتل راه اندازی میکند. به نقل از منابع داخلی، Amazon این کسب و کار را با دو فرمت مختلف بطور همزمان تست میکند، قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را اتخاذ کند.
  • First-mover advantage : برای اجرای Amazon Go، آمازون اعلام کرد که آنها در این فروشگاه از تکنولوژی machine learning (یادگیری ماشین) استفاده میکند. اگر چه شرکت های رقیب چون گوگل نیز در این بخش فعالند اما آمازون با قدرت اجرایی خود میتواند سریعتر وارد بازار شود.
  • Data collection : فروشگاه آمازون گو به گونه ای طراحی شده تا هر نوع جابه جایی و خرید مشتریان را ثبت کند. این شرکت تمام خریدها را از طریق اکانت آمازون خریداران ثبت میکند به همین دلیل آنها میتوانند با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از مشتریان،‌ تصمیمات هوشمندانه تری در آینده بگیرند.

تصمیم گیری نوع ۱ در برابر نوع ۲

تفکر آمازون گو (Amazon Go) به بهترین شکل در نامه سالانه سهامداران که قبلا در سال جاری منتشر شده بود مشخص میشود. در این گزارش، بزوس (Bezos مدیرعامل آمازون) از کلیه عوامل این شرکت خواست تا دهنیت استارت آپ بودن این شرکت را حفظ کنند، درحالیکه از تصمیم گیری برای اجرای یک الگوی واحد برای همه نیز (“یک سایز، مناسب برای همه”) اجتناب کنند.

بزوس در نامه خود می گوید:

از جمله معایب معمول برای سازمان ها و شرکت های بزرگ که به “سرعت پیشرفت” و “نوآوری” آنها ضربه میزند، تصمیم گیری “یک اندازه ، مناسب برای همه” است.

برای اجرایی کردن این هدف،‌ Bezos دو نوع تصمیم گیری را در نظر گرفت، تصمیمی که نشان میدهد او چگونه در مورد ریسک و خطرات فکر میکند:

  1. تصمیم گیری نوع ۱ (Type 1 decisions) : برگشت پذیر نیستند و شما می بایست در هنگام اتخاذ آنها بسیار دقت داشته باشید.
  2. تصمیم گیری نوع ۲ (Type 2 decisions) : این نوع تصمیمات مانند رد شدن از یک درب هستند. اگر شما این تصمیم را دوست ندارید میتوانید همیشه به عقب برگردید.

براساس آنچه که ما در استراتژی فروشگاه جدید آمازون دیده ایم، به نظر میرسد که بزوس تصمیم گیری نوع ۲ را در مورد آن انتخاب کرده، یعنی در صورت بروز هر نوع اشتباه، میتواند به عقب بازگردد. آنها تصمیم گیری نوع ۱ را انجام ندادند تا براساس نوع تصمیم گیری خود به سرعت به جلو رفته، ریسک انجام کار را به حداقل رسانده و از صرف بیهوده زمان و منابع جلوگیری کنند.

مهم این است که شما مطمئن باشید که این دو را با هم اشتباه نمیگیرید،‌ مخصوصا وقتی یک شرکت در حال رشد است. آمازون بخوبی رفتاری مشابه یک استارت آپ (شرکت نوپا) بزرگ دارد و شاید یکی از مهمترین دلایل پیشرفت آن همین موضوع باشد.

مطالب پیشنهادی :
Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

پاسخی بگذارید

×