نمایش همه

سرمایه گذاری علی بابا برروی سوپرمارکت های فیزیکی؛ چرا؟

خرید از علی بابا

علی بابا برروی سوپرمارکت های فیزیکی سرمایه گذاری میکند

forbes . اخیرا،‌ کمپانی بزرگ علی بابا (Alibaba) اعلام کرد که برنامه ای برای سرمایه گذاری ۳۰۵ میلیون دلاری برروی شرکت Sanjang Shopping Club Ltd دارد، شرکتی که دارنده سوپرمارکت های تخفیفی در چین می باشد.

این سرمایه گذاری همراه با انتقال سهام، سهمی ۳۲ درصدی از این خرده فروشی آفلاین را در اختیار علی بابا قرار میدهد. Sanjang حدود ۱۶۰ فروشگاه زنجیره ای را در استان شرقی Zhejiang چین اداره میکند. استراتژی بلندمدت علی بابا برروی یک صنعت خرده فروشی مبدل که خرید آنلاین را با خرید آفلاین یکپارچه میکند. به این ترتیب، آنها در دراز مدت با چندین چالش متعدد در مقابل “بازیگران صنعت تجارت الکترونیک خالص” روبرو میشوند.

بدون شک این سرمایه گذاری استراتژیک دسترسی علی بابا به شبکه خرده فروشی آفلاین Sanjang را ممکن می سازد و بخوبی اهداف بلندمدت آنها برای یکپارچه سازی خرده فروشی آفلاین و آنلاین را محقق می سازد.

ادغام آفلاین و آنلاین – آینده خرده فروشی

درحالیکه از علی بابا و آمازون، غول های تجارت الکترونیک، بعنوان اخلالگرانی در صنعتی خرده فروشی سنتی یاد میشود،‌ اما آنها متوجه شده اند که یک مدل تجارت الکترونیک خاص ممکن است به تنهایی برای رشد در بلندمدت امکان پذیر نباشد.

آمازون در حال راه اندازی فروشگاههایی در سرتاسر امریکاست و انتظار می رود که تا ۱۰ سال آینده حدود ۲۰۰۰ فروشگاه “موادغذایی تازه” توسط این شرکت باز شود. این گزارش بعد از آن منتشر شد که آمازون کتابفروشی های فیزیکی خود را راه اندازی کرد. علی بابا نیز با افتتاح اولین فروشگاه آفلاین خود در ژانویه سال جاری در بندر تیانجین در شمال چین نشان دادند که برای فعالیت بیشتر در این بخش تا چه حد علاقمند هستند.

افزایش تمرکز آمازون برروی موادغذایی و حتی فروش آن بصورت آنلاین نشان میدهد که بخش خرید آنلاین موادغذایی با رشد روبرو بوده است. براساس تحقیقات Morgan Stanley، در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۴ درصد از خریداران آنلاین، متفاضی خرید انواع مواد غذایی بصورت آنلاین هم بوده اند که این آمار نسبت به ۲۱ درصد در سال ۲۰۱۵ با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

گزارش Mckinsey هم نشان میدهد که ۴۰ درصد از مصرفه کنندگان چینی در دوره ۲۰۱۴-۲۰۱۵ موادغذایی خود را بصورت آنلاین خریداری کرده اند. Tmall علی بابا یک سوپرمارکت مجازی است که مصرف کنندگان چینی میتوانند سفارشات خود را ثبت کرده و طی یک تا ۲ روز آنها را دریافت کنند.

با این حال این سیستم به سرعت در حال تکامل است. بعضی مصرف کنندگان ترجیح میدهند تا نمونه هایی از مواد غذایی را بصورت آنلاین خریداری کنند و بعضی از آنها را بصورت حضوری. در واقع یک فروشگاه ایده آل فیزیکی، به مشتریان این امکان را میدهد تا نیازهای خود را بصورت آفلاین خریداری کرده و سپس نیازهای دیگرشان را از طریق همان فروشگاه بصورت آنلاین و از طریق یک اپلیکیشن سفارش دهند. اگر آمازون در اجرای این استراتژی موفق باشد، این موضوع میتواند به یک هنجار جدید در بخش خرید مواغذایی تبدیل شود.

از سوی دیگر، شرکت علی بابا نیز به دنبال آزمایش سیستمی مشابه آمازون در چین است. علی بابا با مطالعه رفتار مصرف کنندگان آفلاین و آنلاین میتواند به نیازهای مصرفه کنندگان هر دو بخش به خوبی پاسخ دهد. یکپارچه کردن کانال های آنلاین و آفلاین میتواند بعنوان یک وضعیت “برد-برد” برای مشتریان و مصرف کنندگانی که به دنبال انتخاب بهترین گزینه خرید ممکن در بین گزینه های آنلاین و آفلاین هستند تلقی شود.

خواربارفروشی ها (یا بصورت سنتی همان بقالی ها) میتوانند یک عامل کلیدی برای درآمد علی بابا (Alibaba) در بلندمدت شناخته شوند و فروشگاه Sanjang میتواند راه گشای این سبک جدید از کسب و کار علی بابا باشد. به نظر می رسد ادغام کانال های آنلاین و آفلاین یک سرمایه گذاری استراتژیک از سوی علی بابا برروی یک سوپرمارکت آفلاین برای دستیابی آنها به اهداف بلندمدت است.

فراموش نکنید که برای دسترسی به آخرین مطالب وبلاگ و تالار گفتگوی ایران دلیور میتوانید اپلیکیشن های اندرویدی و iOS ایران دلیور را دریافت و برروی اسمارت فون یا تبلت خود نصب کنید.

مطالب پیشنهادی:

Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

پاسخی بگذارید

×