نمایش همه

تجارت الکترونیک ؛ جنگ سرد علی بابا و آمازون بر سر یک منطقه

تجارت الکترونیک

خرید از علی بابا

نبرد تجارت الکترونیک علی بابا و آمازون در جنوب شرق آسیا

forbes . بدون شک مهمترین نبرد تجارت الکترونیک در جهان نبرد بین آمازون و وال مارت یا آمازون و ایبی نیست، بلکه این نبرد که بهتر است از آن بعنوان جنگ سرد یاد شود بین شرکت های آمازون و علی باباست. این نبردی است که به احتمال فراوان سال ها بطور می انجامد و احتمالا در چند سال آینده بیشتر در منطقه جنوب شرق آسیا دیده خواهد شد.

بازیگران

در هند، شرکت های بزرگی در بخش تجارت الکترونیک فعالند که از جمله میتوان به Flipkart (فلیپ کارت) و Snapdeal (اسنپ دیل) اشاره کرد، این شرکت ها دارای رقبای امریکایی قدرتمندی (مانند آمازون) در داخل کشور هستند،‌ رقبایی که سرمایه ای ۳ میلیارد دلاری را وارد این کشور میکنند. در اندونزی شایعاتی وجود دارد که آمازون  همانند هند بدنبال سرمایه گذاری در حدود ۶۰۰ میلیون دلار است.

در یک حرکت ساندویچی، آمازون در تلاش است تا بازار هند در غرب و اندونزی در شرق را تسخیر کرده و بازار یک منطقه مرکزی جدید همانند سنگاپور که پتانسیل بالایی هم دارد را بدست آورد. این موضوع نشان میدهد که شرکت آمازون با دقت در حال پیشرفت در این منطقه است.

در این میان، کمپانی علی بابا نیز وقت خود را تلف نکرده و با سرمایه ای ۱ میلیارد دلاری بدنبال جذب یکی  از بازیگران قدرتمند تجارت الکترونیک منطقه یعنی Lazada است و از طریق بازوی مالی خود Ant Financial (که حدود ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه در بانک دارد) به دنبال گسترش قلمرو خود در این منطقه دنیاست (جنوب شرق آسیا).

بدون شک از دید مصرف کنندگان این موضوعی بسیار خوب است، چرا که رقابت آنها باعث کاهش قیمت، افزایش پیشنهادهای فروش و تنوع کالا میشود. اما چه اتفاقی برای سایر خرده فروشان و سایت های تجارت الکترونیک رخ خواهد داد؟

بدیهی است که شرکت ها یا سایت های کوچکتر بخش تجارت الکترونیک آماده رقابت با آمازون یا علی بابا نیستند. حتی می توان در بازار هند مشاهده کرد که شرکتی چون Flipkart با کاهش ارزش خود روبروست، اگر چه سایت های این بخش از دنیا نسبت به سایر نقاط دنیا آماده تر به نظر می رسند، اما این موضوع هنوز هم ترسناک ترین بخش ماجرا نیست.

در ایالات متحده، شرکت وال مارت به دنبال دفع حملات آمازون بوده است. از سال ۲۰۱۵ آنها حدود ۱۰.۵ میلیارد دلار برروی تکنولوژی اطلاعات سرمایه گذاری کرده اند و این یکی از دلایلی است که آنها همچنان با قدرت به رقابت خود با آمازون ادامه میدهند اما قطعا شرکت های جنوب شرق آسیا آمادگی کمتری نسبت به وال مارت دارند، ضمن اینکه آنها مجبورند با دو شرکت بسیار قدرتمند در این منطقه رقابت کنند نه یکی.

باید دید که‌ آیا سیاست مداران در این منطقه از دنیا به دنبال افزایش مقررات حمایتی خود برای تقویت نوآوری و شرکت های نوپا (استارت اپ ها) در برابر شرکت های بزرگ خواهند بود؟ اگر چه تزریق سرمایه به اقتصاد محلی میتواند برای مصرف کنندگان بسیار خوب باشد.

جنوب شرق آسیا، یک رکن اصلی

همه این موارد تاکیدی بر اهمیت آسیای جنوب شرقی بعنوان یک بازار پررونق و محلی برای رقابت بیشتر است. این یک میدان نبرد برای علی بابا و آمازون است تا خود را بیش از گذشته بزرگ و مقتدر کنند. آسیای جنوب شرقی محلی برای برخورد چین و امریکاست تا قدرت تجارت الکترونیک خود را بیشتر نشان دهند. باید دید جنگ سرد بین این دو کمپانی در نهایت برنده ای خواهد داشت. آیا این دنیا شاهد برتری یکی بر دیگری خواهد بود یا همچنان این دو شرکت با قدرت به پیشروی خود ادامه میدهند. خواهیم دید. گام برداشتن در یک جهان با دو خورشید.

مطالب پیشنهادی :

5.0
01
Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

دیدگاهتان را بنویسید

×