نمایش همه

کسب و کارهایی که آمازون را غول پیکر ساخته اند


کسب و کارهایی که آمازون را غول پیکر ساخته اند


businessinsider

زمانی که جف بزوس در ژوئیه ۱۹۹۴ آمازون را تاسیس کرد، این شرکت به سادگی یک کتابفروشی آنلاین بود. ۲۵ سال بعد، تمرکز این شرکت به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده و به مجموعه ای از اهداف متفاوت تبدیل شده است. با توجه به تعداد زیادی از بخش ها، غول تکنولوژی سیاتل در حال حاضر درگیر کسب و کارهای متفاوتی است.

اگر چه آمازون از لحاظ فنی یک بازار برای فروش محصولات شرکت های سوم شخص است، این شرکت ارائه دهنده محتوای سمعی و بصری، ارائه دهنده فضای ذخیره سازی برای شرکت ها و همچنین عرضه کننده محصولات تازه چون سبزیجات نیز می باشد.


بخشی از آنچه که آمازون را بسیار موفق می کند، این واقعیت است که شرکت در هر بخشی که نیاز بوده وارد شده و موفق عمل کرده است.

سرمایه گذاری در طیف متنوعی از محصولات و بازارها کمک کرده تا آمازون را به شرکت عظیم الجثه تبدیل کند که تنها در سال گذشته حدود ۲۳۳ میلیارد دلار فروش خالص انجام داده است. با این حال برای رسیدن به جایی که در حال حاضر است، این شرکت مجبور به بستن قراردادهای متعدد و صرف میلیاردها دلار بوده است. در حالی که تعدادی از این معاملات خرید بسیار مهمی بوده اند، بعضی از آنها ممکن است مهم به نظر نرسند.

زاپوس

در طول تاریخ این شرکت، دو لحظه مشخص وجود دارد که می تواند به عنوان کاتالیزور در دگرگونی و پیشرفت آمازون مورد توجه قرار گیرد. یکی از آنها کسب برند Zappos که در بخش کفش فعالیت میکند در سال ۲۰۰۹ (با ۱.۲ میلیارد دلار) و دیگری Quidsi بود که یک سال بعد به مبلغ ۵۴۵ میلیون دلار بدست آورد.

روزنامه نگار اقتصادی و نویسنده خوزه لوئیس د هارو به “Business Insider” گفت:

این دستاوردها به وضوح هدف بزوس در تبدیل یک خرده فروش آنلاین که فقط کتاب و محصولات شرکت های ثالث را به فروش میرساند را نشان داد، به ویژه در مورد Quidsi. “استراتژی جنگ قیمت که آمازون در آن قرار داشت، به خوبی پیش رفت، به ویژه پس از اینکه Walmart نیز علاقه مند به Quidsi شد.


ربات های آمازون

نقطه عطف دیگر برای این شرکت در ماه مارس ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. هرچند در آن زمان ممکن است آن توجهی را که می بایست کسب میکرد، نکرده باشد. آمازون ۷۷۵ میلیون دلار را صرف بدست آوردن Kiva Systems کرد که جز سه خرج بزرگ این شرکت در بخش خرید شرکت های دیگر تا به امروز به حساب می آید.

Kiva که به نام آمازون رباتیک (Amazon Robotics) در سال ۲۰۱۵ تبدیل شد، برنامه هایی نوآورانه برای انبارها و بخش های لجستیکی این شرکت تدارک دیده بود.عملیات این شرکت برروی ربات های کوچک و واحدهای حمل و نقل با قابلیت برنامه ریزی بود که قادر به حمل بیش از ۵۴۰ کیلوگرم از یک نقطه به نقطه دیگر بود.

این ربات ها دارای سنسورهایی برای جلوگیری از برخورد با یکدیگرند و توسط بارکد هایی که بر روی زمین قرار دارند هدایت می شوند. بعدها یک مدل دیگر برای بارگیری پالت هایی با وزن بیش از ۱۳۰۰ کیلوگرم نیز توسعه یافت.


بعد از آن بزوس یک تصمیم بزرگ گرفت. آمازون قراردادهای خود را با شرکت هایی چون Office Depot و Staples لغو کرد – شرکت هایی که از آنها برای سیستم های ذخیره سازی خودکار و بازیابی استفاده می کرد. و سپس تکنولوژی Kiva را به طور انحصاری برای اهداف خود در نظر گرفت.

این به این معنی است که امروزه تمام عملیات های مربوط به انبارهای خود را تنها با Kiva انجام میدهد که این شرکت قادر به مدیریت حجم زیادی از بخش حمل و نقل شرکت آمازون است. آمازون رباتیک که مقر آن در بوستون است مسئولیت استفاده از هر گونه فناوری AI را دارد که در اختیار آن قرار دارد تا تمام عملیات هاب را به صورت خودکار انجام دهد.

مالکیت ها از لحاظ اقتصادی مهم اند

بزرگترین خرید آمازون در یک پروسه طولانی در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت – این شرکت سیاتلی اعلام کرد که شرکت سوپرمارکت های سطح بالای Whole Foods را با قیمت ۱۳.۷ میلیارد دلار خریداری کرده است.


د هارو به Business Insider گفت:

Whole Foods تبدیل به یک کسب و کار شده است که به شرکت اجازه می دهد تا استراتژی های توزیع و فروش خود را در سوپر مارکت فیزیکی فراتر از فروشگاههای کوچکتر مانند Amazon Go تست کنند.

د هرا می گوید:

جالب است بدانیم که چگونه برخی از تصمیم های دینامیک شرکت به منظور کاهش حداکثری قیمت، گاهی اوقات منجر به فقدان محصولات کلیدی در Whole Foods می شود

آمازون خریدهای کوچکتری نیز داشته که مزایای اقتصادی فراوانی به دست آورده است. از لحاظ سودآوری، بهترین اقدامات آمازون شامل خدمات ذخیره سازی ابری آنها یعنی Amazon Web Services یا AWS است.

در ماه سپتامبر 2015 آمازون Elemental Technologies را با قیمت ۲۹۶ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید به شرکت اجازه داد تا خدمات ویدئویی (پردازش، ذخیره سازی، بسته بندی، توزیع و غیره) را تحت چارچوب AWS Elemental و به عنوان بخشی از سرویس جدید برای AWS ارائه دهد. در سال ۲۰۱۸، AWS، آمازون ۲۵.۷ میلیارد دلار درآمد کسب کرد.

د هرا گفت که AWS به یک بخش اساسی تبدیل شده است.

بنابراین آینده برای آمازون چه خواهد بود؟
با توجه به ماهیت تقریبا غیرمنتظره ای که آمازون در سال های اخیر از خود نشان داده، پیش بینی کار بسیار سختی است که ببینیم این شرکت برای ماندن در قدرت چه تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد.

د هرا گفت:

از دیدگاه خرده فروشی، آمازون باید خود را به بخش فروشگاه خرده فروشی فیزیکی نزدیک کند. این ممکن است فرصتی برای گسترش حضور فیزیکی آمازون فراهم نماید که همچنان در قالب فروشگاه ها یا مراکز توزیع مورد نیاز است. همچنین شرکت های کوچک مانند Warby Parker یا Lululemon نیز می توانند بخشی از استراتژی محصول خود باشند.

دی هارو همچنین معتقد است که آمازون می تواند بر صنعت مراقبت های بهداشتی نیز تأثیر بگذارد.

د هرا گفت:

خرید یک شبکه از کلینیک ها یا خدمات آنلاین مانند Doc in a Box یا حتی گرفتن CVS Health یک حرکت بسیار جالب خواهد بود.

این رازی است که نگه داشتن آن بسیار سخت است، این که این شرکت علاقمند به سلامت الکترونیک است – در ژوئن ۲۰۱۸ با خرید PillPack، یک شرکت دارویی آنلاین که در منطقه ۱۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه تولید می کرد، پیشگامی خود در این بخش را نشان داد.

این سیستم داروهای تجویزی را بدست بیماران سراسر کشورمیرساند – هر کاربر قرص ها و محصولات پزشکی که به صورت ماهیانه نیاز دارد، همراه با یک فرم مشخص کننده ساعت و روزهای استفاده را دریافت میکند.

جالب توجه است که برخی از خرده فروشان آمریکایی که قادر به رقابت با آمازون هستند نیز وارد بخش بهداشت و درمان شده اند. برای مثال Walmart، شعبه هایی به نام “The Clinic” راه اندازی کرده است، که در آن کاربران می توانند با پرداخت هزینه های اولیه، مراقبت های ابتدایی را دریافت کنند.

Moderator
Moderator
همانند بسیاری دیگر علاقمند به انواع گجت ها، عاشق غذاهای خیابانی، علاقمند به طراحی (اگر چه هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارم) و معتاد خواندن مطالب تصادفی برروی وب

دیدگاهتان را بنویسید